ERPsystemen.nl
  de ERP selectieportal van Nederland


Onafhankelijke informatie over ERP software en ERP softwareselectie 
Onderdeel van BUSINESSsoftware.nl 


Gratis ERP box >>> Lees meer 

  CRM   |   BI   |    CMS   |   DMS   |    HRM   |   logistiek   |    financieel   |   meer software

Adverteren    Contact    Home  



Overzicht artikelen
Home

Gratis ERP box
Het informatiepakket
over ERP software.
Lees verder...

ERP nieuwsbrief
Altijd op de hoogte van
actueel ERP nieuws.
Lees verder ...

 

Succes ERP implementatie hangt van verandering af


De afgelopen tijd is er verschillende malen discussie ontstaan over mislukte erp-projecten. Voorlopig hoogtepunt zijn de recent gedane uitspraken van SAP Nederland-directeur Angelique de Vries die klanten verantwoordelijk houdt voor het mislukken van SAP-implementaties. Voor Jeroen Philippi, marketingmanager bij Unit 4 Agresso, reden om eens te kijken waarom erp-implementaties slagen of mislukken. Het codewoord hierbij is verandering.

De vraag lijkt zo oud als het bestaan van erp zelf: wat bepaalt of een implementatie slaagt of mislukt? Om de zoveel tijd laait de discussie weer op, meestal gevoed door nieuws over mislukte erp-projecten. Het vreemde is dat in deze discussies altijd een essentieel onderdeel buiten beschouwing blijft. Eén van de belangrijkste redenen van het wel of niet slagen van een erp-implementatie is of de koper rekening houdt met toekomstige veranderingen in de organisatie en de mogelijkheden om het pakket daaraan aan te passen.

Dat bleek ook onlangs weer, in de commotie die ontstond over de uitspraken van Angelique de Vries, directeur van SAP Nederland. In een interview met Computable zei ze dat klanten vaak zelf verantwoordelijk zijn voor het mislukken van SAP-implementaties. Daarna brandde de discussie los. Die concentreerde zich vooral op de schuldvraag van leverancier en klant en de professionaliteit van de implementatiepartner en consultants. Discussiëren over wie schuld heeft, is echter zinloos. Bij een project dat zo intensief en complex is, zijn er twee partijen nodig om tot een succes te komen. Organisaties hebben een weloverwogen besluit genomen, na waarschijnlijk een lang en intensief keuzeproces. 'It takes two to tango' en dat geldt zeker voor business-software.

Waar het eigenlijk om zou moeten gaan, is of de keuze voor een erp-pakket wel op basis van de juiste of afdoende argumenten wordt genomen. Het is een bekend fenomeen dat RFI's veel op elkaar lijken. Ze concentreren zich op de bekende vragen rondom functionaliteit, positie van de softwareleverancier, technologie, prijs en de condities. Deze veelgebruikte criteria zijn niet onbelangrijk, maar niet genoeg om een goede keuze op te baseren. Een essentieel onderdeel van een erp-implementatie ontbreekt hier namelijk en dat is de toekomstige verandering van een organisatie.

De globalisatie van de wereld, de beschikbaarheid van online informatie en de verkorting van levenscycli bieden een speelveld van continue veranderingen. Veranderingen waarop bedrijven willen anticiperen om een goede concurrentiepositie te behouden. Vreemd dat keuzeprocessen dan vooral uitgaan van een status quo; een niet veranderende omgeving. Je denkt goed na over hoe de wereld voor je organisatie er nu uitziet en beslist op basis daarvan voor de beste match. Vragen of overwegingen die vooral gaan over het makkelijk doorvoeren van veranderingen, de totale kosten van gebruik en verandering en de impact die de implementatie op de organisatie heeft worden niet tot nauwelijks gesteld. Jammer, want daar zit toch een heel groot deel van het blijvende succes van business-software voor de organisatie.

'Klassieke' erp-applicaties zijn veelal ontstaan in productieomgevingen. Dit zijn complexe processen waar op voorhand goed over nagedacht wordt, waarna de automatisering er omheen gegoten wordt. Het primaire proces en de automatisering zijn daarmee voor een langere periode vastgesteld. De architectuur van dit soort applicaties is ook op deze filosofie gestoeld. Rijk aan functionaliteit, veel complexe inrichtingsmogelijkheden die op voorhand gemaakt moeten worden, maar als het eenmaal staat, is het zeer rigide en zal het beton moeilijk gaan meebewegen.

Deze erp-applicaties hebben met hun succes ook andere markten ontgonnen zoals de zakelijke en publieke dienstverlening en handel, echter komen ze met hun architectuur bij deze vaak bewegelijke organisaties in de knoop. Zo ontstaan er tijdens of na de implementatie fricties. De structuur en filosofie van het erp-pakket laten gewoon weinig snelle flexibiliteit toe, alle initiatieven van templates ten spijt.

Het is dus goed als organisaties die een keuze voor een nieuw pakket willen maken, zich ook afvragen hoe flexibel het erp-systeem na de implementatie nog is. Wat kost een update qua investering, maar ook in tijd voor de eigen organisatie? Hoe snel kan een update uitgerold worden en wat is de doorlooptijd? Met andere woorden: wat kost een verandering voor mijn organisatie en hoe snel kan dit plaatsvinden? In hoeverre sta ik als ondernemer zelf aan het roer?

Daarnaast is het verstandig dat een eindgebruiker zich op voorhand goed laat informeren over wat de implementatie aan tijd van de eigen organisatie gaat verlangen en of dit wel past bij de organisatie en ict-afdeling: kun je het wel verteren en is het na de implementatie door de organisatie nog wel te herkauwen? Kijk verder dan het opgegeven aantal implementatiedagen voor het initiële project.

Functioneel kunnen we allemaal de noot kraken. Het gaat vaak om de zachtere criteria die het verschil maken in succes of teleurstelling.

Jeroen Philippi, marketing manager Unit 4 Agresso

Bron: Computable.nl